50% הנחה על משלוח אקספרס לכל הארץ!

מה זה הפרעת אכילה ומהם התסמינים שלה

הפרעת אכילה זוהי הפרעה נפשית המאופיינת בתסמינים של דימוי הגוף, אשר באה לידי ביטוי בעיסוק מוגזם של הרגלי אכילה קלוריות ומשקל.
הפרעת אכילה זוהי הפרעה נפשית המאופיינת בתסמינים של דימוי הגוף, אשר באה לידי ביטוי בעיסוק מוגזם של הרגלי אכילה קלוריות ומשקל.

הדעה הרווחת היא שבכל פעם שישנה בעיה בדפוסי האכילה מדובר על הפרעות אכילה. אך כפי שאתם בוודאי יכולים לתאר לעצמכם, ההגדרה של הפרעת אכילה הינה ספציפית ומדויקת. אם אתם חוששים שיש לכם הפרעות אכילה, מוטב להבין האם אתם עומדים בקנה אחד עם ההגדרה. במידה וכן, חשוב לפעול בהתאם על מנת לפתור את המצב לפני שהעניינים יתחילו להידרדר. מדובר על תופעה מוכרת, וכיום היא הופכת להיות מדוברת יותר. אם בעבר אנשים היו מנסים להסתיר את הפרעות האכילה שלהם, המציאות הנוכחית שונה. זהו לא מקור לגאווה, אך זה בהחלט משהו שחובה להכיר ולנסות להתמודד איתו.

מה זה הפרעת אכילה?

כפי שאמרנו חשוב לשים את האצבע על ההגדרה הספציפית של הפרעת אכילה. הפרעה מסוג זה באה לידיי ביטוי בדימוי גוף נמוך, בהימנעות מאכילה או באכילה כפייתית כסוג של פיצוי. במקרים רבים הפרעות אכילה יבואו עם מצבי רוח משתנים או אפילו דיכאון. לכן חשוב לטפל בבעיה הזו בהקדם, לפני שהדברים יתחילו להחמיר ככל שעובר הזמן. חשוב להדגיש כי על מנת שניתן יהיה לדבר על הפרעה מסוג זה חשוב לראות את ההתמשכות שלה. הפרעות אכילה הן הפרעות המתפרסות על פני תקופת זמן ארוכה וממושכת. בעת הפרעות אכילה לא ספציפית ניתן יהיה לראות את הדברים מתרחשים להם ללא שום סיבה ברורה מאליה.

הפרעת אכילה כפייתית – התקפים בלתי נשלטים

הפרעת אכילה אצל ילדים ואצל מבוגרים יכולה להתרחש בכל מיני מובנים. לכן אל תנסו להבין את החוקיות בעניין, חשוב להסתכל על כל מקרה לגופו. הפרעת אכילה כפייתית היא הפרעה שלא באמת תוכלו לשלוט עליה. גם אם אתם עדיין לא מבינים כי מדובר על הפרעות אכילה, ההתקפיים יהיו ברורים לעין. פתאום תוכלו למצוא את עצמכם אוכלים כמויות של אוכל ללא שום ריסון, ומבלי שתוכלו לעצור את עצמכם. בו בזמן הצד השני יהיה הימנעות מאכילה כמעט לגמרי, עד כדי הרעבה תרתי משמע. ההתקפיים הללו מתרחשים על בסיס קבוע, וכמעט בכל יום מחדש.

הפרעות אכילה תסמינים שקל לזהות:

אכילה בסתר או בהיחבא

אחת מהדרכים האפקטיביות ביותר לזהות פרעת אכילה תהיה הדרך בה כל בן אדם אוכל. אנשים הסובלים מהפרעות אכילה ימצאו את עצמם אוכלים בסתר, כי הם חוששים מהתגובות. במידה ואתם אוכלים בהיחבא מכל סיבה שהיא, זה אמור להדליק לכם את נורות האזהרה האדומות.

תחושת אשמה אחרי אכילה 

תהיו קשובים לרגשות שלכם מיד עם סיום האכילה עצמה. ישנם כאלה שיכולים לספר כי הם מרגישים תחושת דיכאון, כישלון או אשמה מיד עם סיום האכילה. במקרה כזה, מדובר על הפרעת אכילה אמיתית. אין סיבה שתרגישו לא טוב עם עצמכם כאשר אתם מסיימים לאכול, ולא משנה מה בדיוק אכלתם.

אכילה מרובה עד כדי הקאה

האדם הממוצע יודע לעצור את האכילה לפני שהוא ירגיש תחושת בחילה או אפילו הקאה. אנשים הסובלים מהפרעת אכילה לא ידעו מתי לעצור, והם יאכלו עד כדי הקאה של ממש. זהו עוד פרמטר שיכול לסייע לכם להבין כי מדובר על עניין שמחייב אתכם לטפל בו, ויפה שעה אחת קודם.

סימפטומים נוספים:

 • אכילה מוגבלת ביותר
 • רזון קיצוני (כחוש)
 • מרדף בלתי פוסק אחר רזון וחוסר רצון לשמור על משקל תקין או בריא
 • פחד עז מלעלות במשקל
 • דימוי גוף מעוות, הערכה עצמית המושפעת מאוד מתפיסות של משקל וצורת הגוף, או הכחשה של חומרת משקל הגוף הנמוך.

תסמינים אחרים עשויים להתפתח עם הזמן, כולל:

 • הידלדלות העצמות (אוסטאופניה או אוסטאופורוזיס)
 • אנמיה קלה ודלדול שרירים וחולשה
 • שיער שביר וציפורניים
 • עור יבש וצהבהב
 • צמיחת שיער עדין בכל הגוף (lanugo)
 • עצירות קשה
 • לחץ דם נמוך
 • האטה בנשימה ובדופק
 • פגיעה במבנה ותפקודו של הלב
 • נזק מוחי
 • כשל רב איברים
 • ירידה בטמפרטורת הגוף הפנימית, גורמת לאדם להרגיש קר כל הזמן
 • עייפות, איטיות או תחושת עייפות כל הזמן
 • אִי פּוּרִיוּת

הפרעת אכילה בררנית – ההפך ממה שאתם מכירים

לא כל הפרעות האכילה נראות בדיוק אותו הדבר, וחובה להכיר את כל צידי המטבע. מבחינתכם יהיה נכון להכיר את כל סוגי ההפרעות, כך תוכלו לקטלג אתכם לקטגוריה המתאימה. הפרעת אכילה בררנית היא הפרעת אכילה במסגרתה אתם אוכלים מעט מאוד ובוררים כל מאכל. יש כאלה שמעידים כי הפרעת האכילה הזו הביאה אותם לירידה מאסיבית במשקל עד כדי אנורקסיה. הפרעות אכילה אינה רק אכילה מרובה, אלא גם הימנעות מאכילה בשל דימוי גוף בעייתי. בסופו של יום גם לבעיה הזו יש פתרון, ויהיה ניתן להסיר אותה מחייכם. אינכם צריכים להשלים עם מציאות בה אתם חושבים פעמיים לפני שתאכלו מאכל כזה או אחר.

סוגי הפרעות אכילה – מה עוד חשוב לדעת?

הפרעת אכילה סלקטיבית 

מדובר על הפרעת אכילה הנגמרת מחשש מאכילה סוגים שונים של מאכלים. לרוב הסיבה היא הרגשה לא טובה, בחילות, צרבות ועוד רשימה ארוכה של בעיות אפשריות. אנשים מועדים לבעיות הסלקטיביות שלהם, ולכן הם אינם רוצים להחמיר את המצב או להביא את עצמם לתחושה לא טובה. 

הפרעת אכילה התקפית 

זוהי הפרעת אכילה במסגרתה ההתקפים מגיעים ללא שום הכנה מוקדמת. פתאום ללא שום סיבה נראית לעין יהיו התקפים חזקים של אכילה, כאלה שמוציאים אתכם מאיזון. ההתקפים כל כך חזקים עד שבעקבותיהם תמצאו את עצמכם עולים במשקל, ומאבדים את כל מה שאתם מכירים.

הפרעת אכילה לילית

אינם צריכים להיות מומחים גדולים על מנת להבין את המהות של הפרעת האכילה הזו. זוהי הפרעת אכילה הבאה לידיי ביטוי בלילות, במחשבה שאף אחד לא באמת רואה אתכם. בלילה תקומו לאכול ארוחות שחיתות, כאלה שאתם נמנעים מהן במהלך היום. ישנם כאלה שאת מרבית הארוחות שלהם אוכלים רק בלילה, ולא במהלך היום.

איך מתמודדים עם הפרעות אכילה?

הדרך הכי טובה ונכונה להתמודד עם הפרעות אכילה תהיה טיפול פסיכולוגי של איש מקצוע. כפי שאמרנו הפרעת אכילה לא מגיעה סתם כך, היא יושבת על דימוי בעייתי כזה או אחר. מהסיבה הזו חשוב לטפל בשורש הבעיה, ולא לנסות לכסות אותה בכל מיני אלמנטים שונים. בנוסף, כדי לראות שיפור בטווח הזמן המיידי ישנם תכשירים המסייעים להתמודד עם הפרעות אכילה. החל מתכשירים המונעים אכילת יתר, כזאת שעשויה להוביל אתכם להתמודד עם משקל עודף. ישנם תכשירים אחרים שיכולים להגביר את התיאבון, ולהביא אתכם למצב בו אתם תאכלו את כמות האוכל המתבקשת.

תני לנו לעזור לך להשיג את המטרה שלך – לכל לקוחה יש סיכוי טוב יותר להשיג את המטרה שלה עם המוצרים הנכונים. מערכת יחסים עם חבר הרבלייף עצמאי (צוות הרבי) וגם להיות חלק מקהילה משותפת בווטסאפ. אז אם את רוצה לקבל תמיכה מותאמת אישית להשגת המטרות שלך, צרי איתנו קשר בווטסאפ – 0557297282

מהם גורמי הסיכון להפרעות אכילה?

הפרעות אכילה יכולות להשפיע על אנשים מכל הגילאים, מוצא גזעי/אתני, משקל גוף ומגדר. הפרעות אכילה מופיעות לעתים קרובות במהלך שנות העשרה או הבגרות הצעירה, אך עשויות להתפתח גם במהלך הילדות או מאוחר יותר בחיים.

חוקרים מוצאים שהפרעות אכילה נגרמות מאינטראקציה מורכבת של גורמים גנטיים, ביולוגיים, התנהגותיים, פסיכולוגיים וחברתיים. חוקרים משתמשים בטכנולוגיה ובמדע העדכניים ביותר כדי להבין טוב יותר את הפרעות אכילה.

גישה אחת כוללת חקר גנים אנושיים. הפרעות אכילה מתרחשות במשפחות. חוקרים פועלים לזהות וריאציות DNA שקשורות לסיכון המוגבר לפתח הפרעות אכילה.

מחקרי הדמיית מוח מספקים גם הבנה טובה יותר של הפרעות אכילה. לדוגמה, חוקרים מצאו הבדלים בדפוסי פעילות המוח בנשים עם הפרעות אכילה בהשוואה לנשים בריאות. מחקר מסוג זה יכול לסייע בפיתוח אמצעים חדשים לאבחון וטיפול בהפרעות אכילה.

כיצד מטפלים בהפרעות אכילה?

חשוב לפנות לטיפול מוקדם בהפרעות אכילה. אנשים עם הפרעות אכילה נמצאים בסיכון גבוה יותר להתאבדות ולסיבוכים רפואיים. אנשים עם הפרעות אכילה עלולים לעיתים קרובות לסבול מהפרעות נפשיות אחרות (כגון דיכאון או חרדה) או בעיות בשימוש בסמים. התאוששות מלאה אפשרית.

תוכניות הטיפול מותאמות לצרכים האישיים ועשויות לכלול אחד או יותר מהבאים:

 • טיפול פסיכולוגי פרטני, קבוצתי ו/או משפחתי
 • טיפול רפואי וניטור
 • ייעוץ תזונתי
 • תרופות

טיפולים פסיכותרפיים

טיפול משפחתי, סוג של פסיכותרפיה שבה הורים למתבגרים עם אנורקסיה נרבוזה לוקחים אחריות על האכלת ילדם, נראה כיעיל מאוד בסיוע לאנשים לעלות במשקל ולשפר הרגלי אכילה ומצבי רוח.

כדי להפחית או להעלים התנהגויות של אכילת זלילה וטיהור, אנשים עשויים לעבור טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT), שהוא סוג נוסף של פסיכותרפיה שעוזרת לאדם ללמוד כיצד לזהות דפוסי חשיבה מעוותים או לא מועילים ולזהות ולשנות אמונות לא מדויקות.

תרופות

הראיות מצביעות גם על כך שתרופות כגון תרופות נוגדות דיכאון, תרופות אנטי פסיכוטיות או מייצבי מצב רוח עשויות להיות מועילות גם לטיפול בהפרעות אכילה ומחלות אחרות המתרחשות במקביל כמו חרדה או דיכאון. באתר האינטרנט של מינהל המזון והתרופות (FDA) יש את המידע העדכני ביותר על אישורי תרופות, אזהרות ומדריכי מידע למטופלים.

שתפו את הכתבה

גם אני האמנתי פעם שאסור
לאכול מתוק בשביל לרדת במשקל...

הגיע תורך לרדת בכיף במשקל :)
נדבררר

אחרונים מהבלוג

המוצרים שלנו

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
עגלת קניות
התחל להקליד כדי למצוא פוסטים שאתה מחפש.